Log in om verder te lezen.
Ik ben mijn wachtwoord vergeten
Alleen abonnees van het Pharmaceutisch Weekblad hebben volledige toegang tot pw.nl. Ga voor meer informatie: abonnement PW aanvragen.
Ik kende het woord niet. Collega’s ook niet. Maar een mooi woord is het wel: armamentarium - uitrusting, arsenaal.
Onlangs was ik op de jaarlijkse Ziekenhuisfarmaciedagen. Ik had mij ingeschreven voor dag 2, met het thema Duurzaamheid. Ik vond het een geslaagde dag; veel bekenden gesproken, inspirerende presentaties gehoord, kortom: een aanrader!
Niet indrukwekkend, en zeker niet het begin van het einde van de ziekte van Alzheimer, zoals sommige onderzoekers suggereren. Dat is het oordeel van neuroloog Edo Richard van het Radboudumc over de deze week gepresenteerde onderzoeksresultaten van het nieuwe alzheimermedicijn lecanemab.
Welke geschreven instructie is het best te begrijpen voor een gemiddelde patiënt?
Desmopressine heeft bij bedplassen de voorkeur boven andere medicamenteuze opties, geeft het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) aan in de vernieuwde standaard. Het middel is tijdelijk te gebruiken als een effect op korte termijn gewenst is.
Het resultaat voor belastingen van de vier grootste zorgsectoren is in 2021 met 12% toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, een toename van € 152 miljoen. In de geestelijke gezondheidszorg steeg het resultaat naar verhouding het meest. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Apotheek Opmaat in Almere heeft per abuis een uitnodiging voor een voorlichtingsavond over migraine gemaild in de CC, waardoor patiënten elkaars e-mailadressen konden zien. De apotheek heeft de datalek direct gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens.
Dupilumab (Dupixent) kreeg een positief advies van de geneesmiddelenbeoordelingscommissie CHMP voor uitbreiding van het indicatiegebied. Het middel is al op de markt voor de behandeling van matig tot ernstig constitutioneel eczeem en kan als adjuvans worden ingezet bij ernstig eosinofiel astma met type 2 inflammatie en bij chronische rinosinusitis met neuspoliepen (CRSwNP).
De inrichting van de zorg spitst zich in toenemende mate toe op de behoeften en mogelijkheden binnen een regio. Het belang van de regio als bestuurlijke en organisatorische eenheid neemt daardoor toe. De SFK wil regio’s graag steunen met inzichten in regionale ontwikkelingen. Aldus de SFK in het Pharmaceutisch Weekblad.
Als een van de eerste ziekenhuisapotheken in Nederland maakt die van Tergooi MC gebruik van training within industry om apothekersassistenten in te werken. Het zorgt voor een uniforme werkwijze, waardoor nieuwkomers sneller inzetbaar zijn en minder fouten worden gemaakt.
Leveringsproblemen van geneesmiddelen noodzaken tot substitutie. Maar ook al regelt de apotheker het nog zo goed, soms ziet hij toch iets over het hoofd, zoals blijkt uit onderstaande melding.
Bijwerkingen zijn voor patiënten met reumatoïde artritis (RA) een belangrijke reden om te stoppen met hun eerste medicamenteuze behandeling. Dat komt naar voren uit onderzoek hiernaar van het Bijwerkingencentrum Lareb en het DREAM-RA-register. Het aantal patiënten dat bijwerkingen ervaart verschilt per geneesmiddel en combinatie van geneesmiddelen.
Het oraal in te nemen kleine molecuul Q-122 is een effectieve niet-hormonale behandeling van vasomotore klachten bij vrouwen die adjuvante endocriene therapie gebruiken na borstkanker.
Ruxolitinib-crème resulteert in een grotere repigmentatie van vitiligo-laesies dan placebocrème na 24 weken. De behandeling gaat wel gepaard met acne en jeuk op de plek van aanbrengen.
Op verzoek van Verslavingskunde Nederland bereidde de Regenboog Apotheek disulfiram, om het tekort daaraan op te vangen. Vervolgens verleende de inspectie toestemming disulfiram te importeren, waarop De Friesland de declaraties afkeurde en besloot de Regenboog Apotheek geen contract meer aan te bieden. Ten onrechte, zo oordeelde de rechter.
Veel zorgverleners vinden het minderen of stoppen van preventieve medicatie lastig, terwijl veel ouderen met polyfarmacie bereid zijn dit te overwegen. Het is belangrijk met patiënten te praten over hun wensen en behandeldoelen en samen te beslissen over het tijdig verminderen van medicatielast. Training kan hierbij helpen.
Doodeng, voor jezelf beginnen, vond Marjolijn Duisenberg. Toch deed ze het, na twintig jaar haar vaste baan als ziekenhuisapotheker opzeggen. “Als je gelooft in wat je kunt, lukt veel.”
© 2025, Pharmaceutisch Weekblad