Statine halveert kans op familiaire hart- en vaatziekte
Wat hebt u onderzocht?
“In sommige families komen hart- en vaatziekten al op jonge leeftijd voor. Hiervoor kunnen we niet altijd een oorzaak vinden. Volgens de huidige richtlijnen komen familieleden van deze patiënten vanwege hun jonge leeftijd niet in aanmerking voor preventieve behandeling. We hebben onderzocht of voor deze groep een betere risicoschatting op hart- en vaatziekten mogelijk is, en of deze patiënten baat hebben bij preventieve behandeling met een statine.”
Wat zijn de resultaten?
“We vonden dat een positieve familieanamnese een onafhankelijke voorspeller is voor het optreden van een tweede hartinfarct bij mensen die al voor hun vijftigste een infarct hebben gehad. Voor mensen die nog geen infarct hadden, is een tweede belangrijke voorspeller de calciumscore, een maat voor de hoeveelheid aderverkalking in de kransslagaders. Uit een analyse van data uit een eerdere Amerikaanse studie bleek dat patiënten met een positieve familieanamnese en een hoge calciumscore een hoger risico op hart- en vaatziekten hebben dan patiënten met alleen een hoge calciumscore. Tot slot hebben we gekeken naar het preventieve effect van een statine. Bij mensen met een positieve familieanamnese en een hoge calciumscore verminderde behandeling met een statine het aantal cardiovasculaire events met 45% ten opzichte van placebo. Dit komt overeen met een number needed to treat (NNT) van 19. Bij mensen zonder een positieve familieanamnese had een statine echter geen effect.”
Wat betekenen deze resultaten?
“Sommige, maar nog lang niet alle richtlijnen bevelen al aan om bij familiaire belasting een calciumscore te meten. Mijn advies is mensen met een positieve familieanamnese voor premature hartinfarcten én een hoge calciumscore preventief te behandelen met een statine.”