Brussel wil Europa aantrekkelijk maken voor producenten medicijnen
EU-lidstaten krijgen van Brussel meer mogelijkheden om fabrikanten die de productie in Europa willen starten financieel te ondersteunen als dit geldt als een ‘strategisch project’, schrijft de Commissie in een persbericht.
Deze industriële projecten kunnen daarnaast profiteren van versnelde administratieve, regelgevende en wetenschappelijke ondersteuning. In de nieuwe verordening zijn ook richtsnoeren opgenomen voor staatssteun, om lidstaten te helpen bij het subsidiëren van dit soort initiatieven.
Ook zal de Europese Commissie gezamenlijke aanbestedingen tussen EU-landen ondersteunen om eerlijke toegang tot belangrijke medicijnen in de EU te waarborgen. Daarnaast gaat Brussel de internationale partnerschappen onderzoeken om de afhankelijkheid van één of een beperkt aantal leveranciers te verminderen.
EU als markt
Het aanpakken van geneesmiddeltekorten en het waarborgen van de toegang van geneesmiddelen is, volgens de Commissie, al vele jaren prioriteit. De nieuwe verordening kritieke geneesmiddelen vormt een aanvulling op de wetsvoorstellen die eerder zijn ingediend om dit aan te pakken, met name door de hervorming van de farmaceutische strategie van de EU.
Volgens de Europese Commissie worden geneesmiddeltekorten meestal veroorzaakt door productieproblemen, risico’s in de toeleveringsketen en wereldwijde concurrentie om hulpbronnen. De Wet kritieke geneesmiddelen heeft tot doel een industriële toolkit te bieden om deze problemen aan te pakken, onder andere door van de EU een markt te maken waarop de productie van medicijnen aantrekkelijker zal zijn.